Prečo nám má korupcia vadiť?

Autor: Ján Marosz | 23.12.2015 o 11:35 | Karma článku: 6,74 | Prečítané:  1075x

Čo je korupcia? Na istej strednej obchodnej akadémii mi na túto otázku nedokázal odpovedať ani jeden žiak z početnej skupiny. A pritom je najvážnejším problémom našej spoločnosti...

Slovo „corrumpere“ znamená mravná skazenosť, rozklad, zničenie.

Predstavme si, že potrebujem vybaviť operáciu bedrového kĺba pre svojho otca. Jediný špecialista v meste „berie“. Pripravím si do obálky 500€ + fľaštičku a idem za ním. Privíta ma, zavrie za sebou dvere, odovzdám obálku, fľaštičku mi vracia späť, ale som neodbytný. Otvára diár a otec nečaká na operáciu pol roka, ale do mesiaca bude zoperovaný. Pán doktor tichšie, ale slušne poďakuje. Ja tiež. Na ulici volám ubolenému ockovi, ktorý sa práve dozvedá dobrú správu, samozrejme mi pekne ďakuje.

Traja účastníci korupcie. Všetci si ďakujú a všetci sú spokojní.  Aká mravná skazenosť, aký rozklad...?

Ak niekomu ukradnem sliepku, je nešťastný a keď ma videl, už ma viac nepozdraví. Ak Ferovi poviem, že je somár, nepoďakuje mi a naopak hľadá škaredé slovo, ktorým by mi odpovedal. Klamstvo, nevera, znásilnenie, vražda...Vždy jedna strana alebo aj okolie spojené so ZLOM trpí. Pritom po korupcii sú všetci vysmiati a spokojní. Aj preto sa našej spoločnosti nedarí pohnúť s týmto regulárnym zlom, skazenosťou ducha a spoločnosti.

Keď sa takýmito otázkami stimuluje premýšľanie mladého človeka, pýtam sa, kde je teda skryté to „zlo“ pri korupcii. Často veľmi správne odpovedia, že problém je v spravodlivosti.

Spravodlivosť má základnú definíciu: „Každému dať, čo mu patrí“. Na to, aby fungovala spravodlivosť, je potrebné, aby bolo zrejmé, čo má komu patriť. A tu sa dostávame k potrebe systému. Bez jasne definovaného a transparentného – prehľadného systému nedokáže každý rovnako poznať a pochopiť, čo mu patrí. Preto aj náš korupčný štát funguje zložito a komplikovane. Aby bol občan „domotaný“ a darilo sa „obálečkám“, ktoré systém-nesystém pripúšťa. Aby babka z Hornej-Dolnej, ktorá nemá ani peniaze ani známosti, vedela, kedy sa dostane na operáciu bedrového kĺba, musel by jej „prívetivý“ systém prideliť termín automaticky, jedine na základe času prihlásenia jej lekárom.

A systém musí chrániť spravodlivosť, teda prideľovať operácie lekárom podľa termínu prihlásenia. A ten môže dnes pekne sledovať babke aj vnúčik na internete. Áno, systém nebude „mravne skazený“, ale ľudia, ktorí ho obsluhujú, áno.

Korupcia ďalej smeruje proti chudobným. Tu rozlišujem ľudí, ktorí žijú z nízkeho príjmu, slobodné matky, početné rodiny... ale chudobný je aj ten, kto nemá „konexie“, známosti.

Korupčný lekár ťahá ľuďom peniaze z vrecka dvakrát. Raz, keď sa mu skladáme na výplatu z odvodov, druhýkrát, keď ho „korumpujeme“ pri žiadosti o termín.  Keby fungoval spravodlivý systém, mohli by občania viac dovolenkovať, chodiť do kaviarne, či cestovať. Byť viac slobodnejšími.

Takže sumár: korupcia je mravná skazenosť, lebo narúša spravodlivý systém, ktorý ponúka rovnaké možnosti všetkým, ktorí ho potrebujú. Korupčný – nespravodlivý systém nám ťahá z vrecka veľa peňazí a keď nemáme peniaze, obmedzujeme aj rozvoj našej slobody v podobe zážitkov, kultúry alebo cestovania.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?