Chráni Smer zlodejov aj v Žiline?

Autor: Ján Marosz | 26.1.2016 o 22:09 | (upravené 29.1.2016 o 7:28) Karma článku: 10,36 | Prečítané:  1946x

V januári 2016 valorizovali v Sociálnej poisťovni v Žiline platy. Zvyčajne to robia v apríli.  Čo predchádzalo tejto predvolebnej kampani?

Občianske združenie Proti korupcii v Žiline dlhodobejšie monitoruje zaujímavý prípad lúpeže spoločných peňazí a okolností s ním spojených.

Je 10. december 2008. Z pobočky sociálnej poisťovne v Žiline odchádza pokladníčka a pracovník SBS, aby odniesli finančnú hotovosť vo výške 44.528,98 € do VÚB banky, ktorá sa nachádza cca. 50-70 m od pobočky. Ide sa po ulici v centre mesta, ktorá je pešou zónou s hustým pohybom občanov. Následne pribieha doposiaľ neznámy páchateľ, zozadu sotí SBS-kára, ktorý padá smerom dopredu, stihne sa zachytiť rukami, takže sa mu nič nestane. Následne sotia aj  pracovníčku, ktorá sa tiež stihla bez ujmy na zdraví zachytiť rukami, aby sa jej nič nestalo. Z pravej ruky jej berú igelitku, v ktorej sa nachádza kožená taštička s peniazmi (44.528,98 € ) sociálnej poisťovne – teda našimi spoločnými peniazmi, páchatelia odchádzajú a peniaze sú fuč. Nikto ich viac nevidel, polícia nikoho nevypátrala.

Sociálna poisťovňa má v tom čase zmluvu s Allianzom  aj na prenos peňazí do výšky 16.597 €. Niesli teda len o 27.932 € viac, ako mali kryté poisťovňou.

V tom čase je vedúcou pracovníčkou odboru Ekonomiky a prevádzky pobočky p. Pisaríková. Jej zodpovednosť bola aj za to, za akých podmienok sa majú prenášať hotovosti z pobočky. Napriek tomu, že iné pobočky mali vypracované predpisy na limity na  prenos hotovosti, tá žilinská to nemala. Takáto smernica bola vydaná až rok po lúpeži.  

Bola vyvodená zodpovednosť voči konkrétnym zlyhaniam pracovníkov, ktorí nezabezpečili ochranu našich peňazí, o ktoré sme prišli?

Škodová komisia sociálnej poisťovne 10.9.2009 konštatuje, že „nikto nenesie zodpovednosť za spôsobenú škodu“. A na svojom ďalšom zasadnutí 12.2.2013 škodová komisia prišla k záveru, že „je potrebné požiadať sekciu ekonomiky sociálnej poisťovne -  ústredia o poskytnutie dotácie, lebo nikto nenesie zodpovednosť za spôsobenú škodu“. 18.9.2013 generálny riaditeľ SP schválil sumu 27.467,63€ na pokrytie škody a účtovné vysporiadanie pohľadávok. Udialo sa tak takmer 5 rokov po lúpežnom prepadnutí.

A aký je osud p. Pisaríkovej, ktorá bola v čase lúpeže zodpovedná za bezpečnú prepravu peňazí a dodržiavanie podmienok poistnej zmluvy?

V septembri r. 2012 sa stáva riaditeľkou sociálnej poisťovne.  A začína byť aktívna. Veď predsa sú ľudia, ktorí by jej mohli pripomínať minulosť. Jedným z nich bude aj zamestnanec, právnik, ktorý pôsobí v sociálnej poisťovni 18 rokov a pracuje ako vedúci Kancelárie riaditeľa pobočky. A ako sa to často robí, keď sa v štátnej správe chceme zbaviť nepohodlných úradníkov, urobíme organizačnú zmenu. Pani riaditeľka zmenila Kanceláriu riaditeľa pobočky na tzv. Súhrnný odbor, ktorý vykonáva takmer identickú činnosť ako zrušené oddelenie.  A tak čestnému pánovi právnikovi neostáva nič iné, len sa súdiť. V r. 2014 vydáva Okresný súd rozsudok, v ktorom vyhlásil neplatnosť výpovede. Pani riaditeľka sa v mene sociálnej poisťovne odvolala. Krajský súd v roku 2015 potvrdil rozsudok Okresného súdu o tom, že výpoveď je neplatná.   

A čo robí p. riaditeľka v predvolebnom čase? Každoročne dochádza v sociálnej poisťovni k valorizácii miezd k 1.4. Ale tento rok by to bolo neskoro, tak si na sociálnej poisťovni upravili mzdy k 1.1. Aby nikto nezabudol, kto tu chráni ľudí. Jednoducho: Z capa záhradník...

Viac sa dozviete na:

http://www.protikorupcii.sk/?soc-poistovna,139#.VqfcpvkrK1s

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.


Už ste čítali?