Šafárik a etický kódex SIS

Autor: Ján Marosz | 13.8.2018 o 0:12 | (upravené 13.8.2018 o 9:36) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1642x

Po zasadnutí osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu SIS sa novinári a všetci občania dozvedeli, že osobný názor riaditeľa SIS Antona Šafárika na okolnosti únosu Vietnamca Trinha Xuana Thanha sa odlišuje od názoru,

ktorý má ako šéf tajných. Povedal to po tom, čo si ho členovia kontrolného výboru pre činnosť SIS predvolali. „Môj osobný názor sa nezhoduje s oficiálnym názorom, ktorý mám ako riaditeľ Slovenskej informačnej služby,“ povedal Šafárik. Táto diskrepancia mi už viac dní nedá pokoja. Slovenská informačná služba má byť predsa orgánom, ktorého základným postojom sú hodnoty ako spoľahlivosť, oddanosť štátnym záujmom, ale najmä dôveryhodnosť jej členov.

Predpokladajme, že na základe životných skúseností je Anton Šafárik človek, ktorý neklame a môžeme na neho nazerať ako na dôveryhodného. Aj na wikipedii sa o ňom uvádza, že je považovaný za nábožného človeka a pred menovaním pôsobil ako prezident Zboru dobrovoľníkov Maltézskeho rádu na Slovensku, podieľal sa aj na príprave návštevy pápeža Jána Pavla II. na Slovensku v roku 2003. O to viac by mal do hĺbky chápať etický kódex príslušníka SIS a precízne zachovávať všetky jeho ustanovenia.

Píše sa v ňom aj toto: "Konečným cieľom spravodajskej činnosti je nielen ochrana, presadzovanie a podpora vitálnych záujmov Slovenskej republiky, ale aj odhaľovanie a zamedzovanie aktivitám, javom a udalostiam ohrozujúcich tieto záujmy". V tomto kontexte vôbec neobstojí pštrosí postoj riaditeľa, ktorý sa vyhýba informovaniu občanov o dianí na parkovisku hotela Bôrik ako aj na letisku – však nie sú vyšetrovatelia. Novinárom reprodukuje známe fakty pochádzajúce zo zdrojov Denníka N a nemeckých vyšetrovacích orgánov.

Etický kódex SIS uvádza: „Príslušník tajnej služby sa zaväzuje správať dôveryhodne“. „Spravodajská služba za každých okolností pôsobí a vykonáva svoju činnosť tak, že sa zároveň usiluje o podporu a dôveru verejnosti s cieľom dosiahnuť synergický efekt pri zabezpečení maximálnej možnej miery bezpečnosti“. Nie je v záujme bezpečnosti občanov Slovenskej republiky poznať detaily okolo možného zapojenia ministerstva vnútra do únosu Vietnamského občana poskytnutím vládneho špeciálu? Alebo jeho osobný postoj je naozaj totožný s realitou opísanou investigatívnymi novinármi, alebo výpoveďami svedkov transportu Vietnamca za pomoci Kaliňákových ľudí?

Ako môže riaditeľ SIS povedať, že jeho osobný názor na udalosti okolo únosu občana Vietnamu je odlišný od oficiálneho názoru SIS. Toto pôsobí dôveryhodne? Veď dôvera je definovaná ako očakávanie od osoby alebo organizácie, že ich budúce konanie sa bude pohybovať v rámci spoločných hodnôt alebo morálnych predstáv. „Kto stratí dôveru, viac stratiť nemôže“ – píše rímsky autor Syrus z 1. st. pred Kristom. Vystúpenie riaditeľa SIS Antona Šafárika pred občanmi žiaľ ešte viac oslabuje dôveru ľudí v štát a jeho schopnosť chrániť ich bezpečnosť. A to aj pred tými, ktorí namiesto odhaľovania trestnej činnosti sa na nej priamo podieľajú. Pán riaditeľ – pre mňa už viac stratiť nemôžete...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Celoplošné testovanie si vyžiada tisíce ľudí. Kde ich vziať?

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.


Už ste čítali?